شرکت مازندپارس | نگارخانه - شرکت مازندپارس
8
rtl,page,page-id-8,page-template,page-template-page-insulator,page-template-page-insulator-php,ajax_updown,page_not_loaded,,wpb-js-composer js-comp-ver-3.6.12,vc_responsive

نگارخانه

خواص انواع عایق های رطوبتی

ایزوگام چیست؟

ایزوگام پوشش مقاومی از قیر و الیاف مصنوعی است که با گرما بر بستر بام چسبانده می‌شود و از نفوذ آب و رطوبت به محیط زیر خود جلوگیری نمی‌کند.
عمر ایزوگام بطور میانگین ۱۰ سال است.
ایزوگام پدیده‌ای است در راستای ایمن سازی سازه‌ها در برابر نم و رطوبت پیش آمده از بارش برف و باران.
هر سازه اي دربرابر رطوبت حاصل از بارش برف وباران دچار نم زدگی و رطوبت می شود که برای جلوگیری از این نفوذ رطوبت از قیر و گونی استفاده می شد ولی ضعف های آن بسیار زیاد و دردسر زا بوده است. برای پوشاندن بعضی از این نقایص و کاستن مراحل داغ نمودن قیر و عدم وجود گونی مرغوب ایزوگام پا در عرصه تولید نمود.
این محصول نسبت به روش های قبلی بسیار بهتر و در زمان اجرا خطرات کمتری در بر دارد همچنین به لحاظ روکش ضعیفی که روی آن وجود دارد در هنگام تردد قیر به کفش افراد نمی چسبد ، همچنین روکش آلومینیومی آن اجازه جذب حرارت کمتری به سازه می دهد هر چند خودش بشدت گرم می گردد.

ایزوگام بر اساس ماده اصلی تشکیل دهنده آن به دو نوع تقسیم می‌شود:

۱. ایزوگام پلیمری با استفاده از قیر خالص ۷۰-۶۰

عنصر اصلی در این نوع ایزوگام قیر خالص ۷۰-۶۰ بوده و دارای کیفیت بسیار بالایی در مقایسه با ایزوگام دمیده است.
قیر خالص ۷۰ -۶۰ از پالایش نفت خام به دست می‌آیند. در اثر حرارت دادن نفت خام، بنزین، حلال های نفتی، نفت چراغ، نفت گاز و سایر روغن های سبک آن در برج های تقطیر پالایشگاه جدا شده و در گرمای بیش از حدود ۳۸۰ درجه (در فشار عادی) قیر آن به جا می‌ماند که به صورت جامد یا نیمه جامد است.
قیرهای خالص، با درجه نفوذشان نامگذاری شده‌اند. قیر ۶۰/۷۰ در آب‌بندی بام به مصرف می‌رسد.

مواد مورد نیاز جهت ساخت ایزوگام پلیمری

1. قیر خالص ۷۰-۶۰
2. پلی آستر، تیشو
3. لایه آلومینیم ۱۴ الی ۱۶ میکرون
4. پلاستیک پشت لایه ایزوگام
5. پودر تالک
6. مواد APP درجه ۱ و ۲
7. پوشال گونی پلاستیکی

جهت تولید این گونه ایزوگام قیر خالص ۷۰-۶۰ و سایر مواد اولیه وارد میکسر ساخت پلیمر می‌گردد. در میکسر مواد ذکر شده میکس و پخته می‌شود. خروجی میکسر، مایعی به نام پلیمر ایزوگام می‌باشد. پلیمر ایزوگام در دستگاه خط تولید تبدیل به لایه ایزوگام می‌گردد.

۲. ایزوگام دمیده با استفاده از نفت کوره- مازوت

عنصر اصلی در این نوع ایزوگام قیر دمیده است و به نسبت ایزوگام پلیمری کیفیت پایین تر و عمر کم تری دارد.

قیر دمیده:

قیر دمیده از دمیدن هوای داغ به مازوت به دست می‌آید. در این فرآیند، هوای داغ با دمای ۲۰۰ تا۳۰۰ درجه سانتی‌گراد توسط لوله‌های سوراخ‌دار به محفظه حاوی مازوت دمیده می‌شود. در اثر انجام این فرآیند، اتم‌های هیدروژن موجود در مولکول‌های هیدروکربورها، با اکسیژن هوا ترکیب می‌شود و با تشکیل آب، عمل بسپارش اتفاق می‌افتد.
قیر دمیده نسبت به قیر خالص دارای درجه نفوذ کمتری است، درجه نرمی بیشتری دارد و حساسیت کم تری نسبت به تغییرات دما دارد. این نوع قیر بیشتر در ساختن ورق‌های پوشش بام، باتری اتومبیل و اندودکاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. علامت اختصاری قیر دمیده R می‌باشد. مثلا قیر۸۰/۲۵ R به معنای قیر دمیده با درجه نرمی ۸۰ و درجه نفوذ ۲۵ می‌باشد.

موارد کاربرد :

 • پشت بام ها
 • ایرانیت
 • پی ساختمان
 • استخرها
 • مخازن آب
 • تونل ها
 • کانال های آبیاری
 • سرویس های بهداشتی
 • سردخانه ها
 • سدها
 • پل های هوایی
 • باند فرودگاه
 • پارکینگ های طبقاتی
 • مرغ داری ها
 • لوله های آب،گاز،نفت
 • دامداری ها و غیره
 • Notepad On A Table

  ویژگی‌های برتر ایزوگام به شرح زیر می‌باشد :

  1- مورد تایید موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی کشور بوده و با علامت استاندارد نوع B.P.P به بازار عرضه می‌گردد.
  2- به تنهایی یک عایق کامل جهت بام ساختمان می‌باشد.
  3- سبکی وزن آن باعث جلوگیری از اعمال بار اضافی بر سقف شده، خسارات جانی و مالی ناشی از خطرات احتمالی مانند زلزله را کاهش می‌دهد.
  4- احتیاج به برف روبی ندارد.
  5- در مقابل سرما و گرما مقاوم است و با توجه به استفاده از قیر اصلاح شده بوسیله مواد پلیمری دچار پوسیدگی و شکنندگی نمی‌شود.
  6- کاربرد آن منجر به آلودگی هوا نمی‌شود.
  7- نصب آن سریع و آسان است.
  8- در مقابل اسیدها و نفوذ گازهای سمی و اشعه U.V خورشید مقاوم است.
  9- قابلیت تعمیر و ترمیم در هر شرایط.

  مشخصات فنی :

  مشخصات پارامترها
  اندازه رول 10*1 m
  ضخامت لایه 4 mm
  حداقل جرم به ازای هر متر مربع 4.2 kg
  پلی استر پیچیده 160
  حامل
  دمای نرم شدن 150 C
  نفوذ 20-30
  قدرت کشش
  طولی 900
  عرضی 600
  درصد افزایش طول در حالت پاره شدن
  طولی 50
  عرضی 50
  مقاومت
  طولی 200
  عرضی 220
  دمای انعطاف پذیری -5

  ایزو شینگل :

  شینگل

  یکی از متداول ترین و پر مصرف ترین پوشش ها جهت سقفهای شیبدار است. همه گیر شدن این محصول به دلیل مزایای متعدد در مقایسه با سایر گزینه هاست. برخی از این مزایا شامل نگهداری،وزن کم ، نصب، زیبائی ظاهری و هزینه مناسب می باشد. که در زیر به بررسی آنها خواهیم پرداخت. شینگل نوعی پوشش سقف شیبدار با چهار طرح(پله ای، هلالی، سه لتی و لانه نبوری) که از مواد هیدروکربنی مقاوم(قیر اکسیده) به همراه تیشو جهت مقاومت در برابر اشعه uv و لایه سیلیس جهت افزایش مقاومت خمشیو پوشیده شده از سنگریزه های طبیعی رنگی،که برای ایجاد نمایی خاص و زیبا استفاده می شود.

  انواع شینگل

  شینگل ساده (Classic 3 Tab)
  طرح هلالی (Crescent Asphalt Roofing)
  شینگل شش ضلعی (لانه زنبوری)
  شینگل های پله ای (Laminated Shingle)

  ايزوشينگل

  ایزوشینگل نوع شینگل خودچسب (چسب دار) است. نوار خود چسب قیری چسباندن ورقهای شینگل را رویهم دیگر امکان پذیر میکند و قسمت نوار خودچسب با لایه فیلم مانند پلی اتیلن محافظت می شود.
  ایزوشینگل بسادگی حتی در هوای بسیار سرد قابل نصب و اتصال است و بعلاوه به هیچ عنوان در مقابل وزش بادهای تند جدا نمی شود.
  ایزو شینگل بادو طرح Nova و Traditional تولید وعرضه می شود.
  ایزوشینگل کمبریج(Cambridge) نوع شینگل دو لایه ضخیم می باشد.
  رنگ زیبای هنرمندانه ، عمق ، ابعاد، بافت فلس مانند آن یک حس طبیعی جالبی را در بیننده زنده می کند.
  ایزو شینگل کمبریج به آسانی قابل نصب می باشدو در این رابطه باید از نوار ایجاد اتصال غیر قابل نفوذ آن که در پشت هر ورق قرار دارد ، ممنون بود.
  ایزو شینگل، پوشش سقف نوع شینگل است که با لایه فایبر گلاس بعنوان مقاومت دهنده واشباع شده توسط نوعی قیر باکیفیت بالا،تولید می شود وبا دانه های معدنی (Slates) با رنگهای متنوع پوشانده شده است.
  این محصول جهت سقفهای شیبدار با شیب 30% به بالا کاملاً ایده آل است و جهت پوشش شیبهای کمتر و دیوارهای عمودی نیز کاربرد دارد.

  مزایای متعدد

  با توجه به لایه های رویهم قرار گرفته شده (فلس مانند) و داشتن رنگهای بسیار جذاب ، زیبایی فوق العاده ای دارد.
  کاربرد ونصب بسیار آسان و سریع را فراهم می آورد.
  کاملاً عایق ضد آب است و بواسطه ساختمان انعطاف پذیر لایه های فلس مانند آن در مقابل تغییرات زیاد حرارتی محیط بسیار مقاوم می باشد و به هیچ عنوان ترک بر نمی دارد .
  راه رفتن روی آن بدون خطر است و مشکلی ایجاد نمی کند . برای اجرای کلیه جزئیات سقف مانند تیزه ها، آب روها و اتصال به دیواره دودکش ها احتیاج به محصولات جانبی نمی باشد و یک سقف یکدست و یکپارچه با استفاده از یک محصول را امکان پذیر می کند.
  سیستم ایزوشینگل دارای مزایای عالی و نکات مثبت متعدد می باشد، مانند: ایجاد عایق ضدآب مورد اطمینان ، مقاوم بودن در کلیه شرایط جوی ، سبکی و زیبایی سقف، کاربرد ونصب آسان آن جهت پوشش هرگونه سقف با اشکال مختلف و متنوع . ایزوشینگل(S) و ایزوشینگل تحت استانداردEN544 که استاندارد اتحادیه کشورهای اروپائی می باشد تولید و مورد آزمایش قرار گرفته است و مطابقت مشخصات فنی و عملکرد آن در شرایط مختلف جوی طبقClass 1 استاندارد فوق توسط موسسات معتبر اروپائی تأئید شده است.
  ایزو شینگل کمبریج بر اساس (Class 1)استانداردهای امریکائی زیر تولید و عرضه می شود. ASTM-D3462,ASTM-D3018,ASTM-D3161,ASTM-E108

  نگهداری :

  یکی از مهمترین مزیت های شینگل طول عمر و نگهداری آسان آن است. بسیاری از موادی که در پوشش سقف مورد استفاده قرار می گیرند نیازمند مراقبت و نگهداری دائمی هستند تا بتوانید ظاهر آنرا به طرز مطلوب حفظ کنید. اما شینگل نیاز به نگهداری خاصی نداشته و با اندک مراقبت همیشه زیبا خواهد بود. همچنین در صورت بروز هرگونه آسیبی به راحتی قابل تعمیر می باشد.

  نصب :

  یکی دیگر از مزایای شینگل نصب آسان آن است. در واقع شینگل ساده ترین محصول جهت نصب است. البته برحی از طرح های شینگل نیازمند ابزار خاص بوده و می بایست توسط افراد متخصص نصب شوند. شینگل محصولی انعطاف پذیر و مقاوم است که با اغلب طراحی های سقف سازگار می باشد.

  ظاهر:

  زیبایی ظاهری شینگل یکی از مزایای این گونه سقف هاست. این محصولات در طرح ها و رنگ های متنوع عرضه می شوند و به این دلیل مشکلی برای هماهنگ کردن آنها با سایر اجزاء ساختمان نخواهید داشت. معمولاً ظاهر شینگل همانند سایر مواد طبیعی گران قیمت از قبیل سدر، چوب و یا سنگ به نظر می رسد.

  هزینه :

  مزیت بزرگ سقفهای شینگل هزینه مناسب آن است. شینگل ها در حجم های بزرگ تولید می شوند و بالطبع هزینه های تولیدی مناسبی دارند. هزینه نصب آن نیز در مقایسه با سایر پوششهای سقف مناسب تر است. علاوه بر سبکی وزن این سقفها بار زیادی را به جیب شما تحمیل نخواهد کرد.

  وزن :

  مزیت نهائی شینگل وزن آن است. بسیاری از پوششهای سقف دارای وزن بالائی هستند که ممکن است برای اسکلت سازه شما مناسب نباشد. اگرچه خود شینگل ممکن است سبک ترین محصول پوششی سقف نباشد ولی سقفهای پوشیده شده از شینگل یکی از سبک ترین سیستم های پوششی بوده که با اغلب سقف ها سازگار هستند.
  جهت نصب مناسب شینگل نیاز به زیرسازی یکپارچه، خشک، صاف و تمیز داریم. این زیرسازی می بایست با استفاده از مواد قابل میخکاری از قبیل چوب، تایلهای سیمانی و یا موارد مشابه باشد.

  قير امولسيون چيست ؟

  امولسيون، مخلوطي از دو مايع غير قابل امتزاج است که يکي از اين مايعات به صورت ذرات ريزي، در مايع ديگر معلق مي باشد. مايع معلق شده را فاز داخلي يا فاز غيرپيوسته و مايع ديگر را فاز خارجي يا فاز پيوسته مي نامند.
  امولسيون ها به لحاظ نوع فاز معلق به دو دسته آب در روغن و روغن در آب تقسيم مي شوند. در امولسيون ها به روشهاي مختلف ميتوان مشخص نمود که کدام فاز پيوسته و کدام فاز غيرپيوسته است.

  امولسيون هاي قيري

  قيرامولسيون يک نوع امولسيون روغن در آب است. ذرات قير در اين مخلوط به صورت گلبول هاي معلق باردار در محلولي از آب و ساير سازنده ها شناور است.
  قطر دانه هاي قير معمولاً در دامنه 0.001 تا 0.002 ميلي متر مي باشد.

  اجزاي تشکيل دهنده امولسيون هاي قيري:

 • قير Bitumen
 • حلال Solvent
 • آب Water
 • امولسيفاير Emulsifier
 • اسيد Acid
 • پايدارکننده Stabiliser
 • پليمر Polymer

 • قير، آب و امولسيون ساز اجزاي اصلي تشکيل دهنده امولسيون هاي قيري مي باشند. در بعضي موارد ممکن است فاز آبي امولسيون قيري حاوي پايدار کننده نيز باشد. تحقيق در مورد سه جزء اصلي تشکيل دهنده امولسيون قيري يعني قير، آب و امولسيون ساز جهت درک عملکرد امولسيون قيري ضروري است.

  تقسيم بندي براي امولسيونهاي قيري بر اساس ضابطه هاي زير مي باشد:

  1- ساختار يوني (علامت بار الکتريکي ذره)
  2- پايداري در تماس با مصالح سنگي تند شکن (ناپايدار)، متوسط شکن(نيمه پايدار)، ديرشکن (پايدار و بسيار پايدار)

  چرا امولسيون ؟

  قير در دماي محيط به حالت جامد يا نيمه جامد ميباشد که کارايي لازم را ندارد .

  به سه روش زير آنرا قابل استفاده نمود که عبارتند از:

  1 -حرارت دادن قير
  2-مخلوط نمودن قير با حلالهاي نفتي(قير محلول)
  3-مخلوط نمودن قير با آب به صورت امولسيون قيري

  روش اول معمولاً براي کارهاي با حجم بالا مورد استفاده قرار مي گيرد. روش دوم امروزه گران تمام مي شود زيرا باعث هدر رفتن حلالهاي نفتي، آلودگي محيط زيست و انتشار هيدروکربنها بويژه در مناطق شهري شده و خطرات ناشي از آتش سوزي را به همراه خواهد داشت. ضمناً اجراي کار در اين حالت بايد در فصل مساعد و با مصالح سنگي خشک و غير مرطوب انجام شود.
  امولسيونهاي قيري بر حسب مورد مصرف بايد خصوصيات ويژه اي داشته باشد مثلاً مشخصات امولسيون قيري که براي ايجاد لايه چسبنده بين دو لايه آسفالتي استفاده مي شود با امولسيون قيري که براي تهيه مخلوط آسفالتي سرد به کار مي رود متفاوت مي باشد.
  در ضمن با توجه به سياستهاي دولت جمهوري اسلامي در قالب برنامه هاي توسعه سوم و چهارم در زمينه شاخص هاي زيست محيطي ، استفاده از امولسيون قير در ايران آغاز و به تدريج جايگزين قير محلول با حلالهاي نفتي ( نظير MC250 ) که داراي اثرات زيانبار زيست محيطي بوده و بار مالي فراواني را به واسطه واردات نفت سفيد بر کشور تحميل مي کند ، خواهد شد.
  شايان ذکر است اين طرح از اولويت هاي وزارت راه وترابري بوده و دستور العمل استفاده از محصول، توسط سازمان مديريت و برنامه ريزي کشور و موسسه قير و آسفالت تدوين و ابلاغ شده است.
  هزينه بالاي راه‌اندازي و نگهداري کارخانجات آسفالت گرم و مضرات زيست محيطي از يک‌سو و محدوديت توزيع و حمل آسفالت گرم از مهمترين عواملي است که در آينده بسيار نزديک تهيه و استفاده از آسفالت گرم را در دنيا ممنوع خواهد کرد.
  در حال حاضر استفاده از قير امولسيون ( قير با حلال غير نفتي ) و آسفالت سرد جهت جايگزيني مد نظر قرار دارد.

  Notepad On A Table

  امروزه چند فاکتور مهم در مورد کيفيت آسفالت مورد بررسي قرار مي گيرد.

 • قدرت و توانائي حمل به مسافت هاي طولاني.
 • توانائي استفاده از آسفالت با ضخامت هاي کم.
 • سرعت پخش آسفالت مخصوصاً در شهر هاي بزرگ و مجتمع هاي مسکوني که در اجراي پروژه ها با موانع زيادي روبه روست.
 • قيمت تمام شده مناسب و ارزان.
 • عدم تضاد با شاخص هاي زيست محيطي و سلامتي انساني.
 • سرعت راه اندازي کارخانه مادر و امکان پشتيباني از کارگاه هاي اجرائي.
 • پيچيده نبودن ماشين آلات مورد نياز و سهولت استفاده.
 • مناسب جهت هر نوع آسفالت و روکش ( خيابان - اتوبان - باند فرودگاه)

 • امروزه روند تغيير سيستم راهسازي گرم با استفاده از روشهاي امولسيوني در صدر فعاليت بسياري از کشورها قرار گرفته و ميرود تا در اين دهه کاملاً جاي خود را با آسفالت گرم تعويض نمايد.
  سابقه استفاده از امولسيونهاي قيري براي ساخت و نگهداري راهها به 1920 برميگردد و از سالهاي 1953 امولسيونهاي قيري کاربرد گستردهاي يافت و در ساخت آزادراهها، بزرگراهها، راههاي اصلي، فرعي و روستايي به روش آسفالت سرد، انواع آسفالتهاي حفاظتي، اندود سطحي، مصرف در لکه گيري و نگهداري و بهسازي راهها و... از آن استفاده ميشود. امولسيونهاي قيري داراي مزاياي فراواني هستند از قبيل:
 • ايمني بيشتر
 • صرفه جويي در هزينه
 • تنوع کاربرد
 • صرفه جويي در مصرف انرژي
 • و کاهش آلودگي زيست محيطي
 • امکان استفاده آنها روي سطح مرطوب

 • امولسيونهاي قيري بدون از دست دادن چسبندگي، لايه نازکي از قير را بر روي مصالح سنگي يا سطوح روسازي بر جا ميگذارد.

  خواص امولسيون

  شکست

  امولسيون مي بايست در خلال مراحل نگهداري و حمل و نقل پايدار باشد. اما به هنگام استفاده به سرعت بشکند، اين کيفيت به آساني با امولسيون هاي کاتيوني دست يافتني است، زيرا امولسيون هاي کاتيوني در تماس با بيشتر مصالح دانه اي به طور شيميايي واکنش داده و شکسته مي شوند.
  در بيشتر موارد مصالح دانه اي داراي با منفي مي باشند و به همين خاطر امولسيون سازهايي با بار مثبت به طور الکترواستاتيک جذب مصالح دانه اي شده و باعث مي شوند که امولسيون شکسته شود و علاوه بر اين امولسيون سازها در اين مقطع به عنوان يک عنصر چسبنده عمل مي کنند.
  عمل شکست مي تواند از طريق انتخاب امولسيون ساز و محتواي امولسيون ساز کنترل شود. ساير عواملي که بر شکست تأثير مي گذارند، عبارتند از دما، رطوبت و نوع قير.
  يک امولسيون آنيوني به طور شيميايي شکسته نمي شود. آب، تبخير شده و باعث مي شود که امولسيون شکسته شود که اين فرايندي بسيار کندتر و با خاصيت چسبندگي بسيار ضعيف مي باشد.
  به طور کلي عواملي را که بر فرايند شکست امولسيون قيري تأثير مي گذارند مي توان به شرح زير طبقه بندي کرد:
  - سرعت جذب آب امولسيون قيري توسط سنگدانه ها (سنگدانه متخلخل و يا سنگدانه هاي با بافت زبر و خشن، به دليل جذب آب امولسيون قيري، فرايند شکست را تسريع مي کنند)
  - درصد رطوبت مصالح سنگي قبل از عمل اختلاط سنگدانه و امولسيون قيري.
  - شرايط جوي شامل دماي محيط، رطوبت نسبي و سرعت باد.
  - نيروهاي مکانيکي ناشي از غلطک زني و ترافيک. فشار غلطک تا مقدار معيني، موجب خروج آب از مصالح مي شود.
  - دانه بندي مصالح سنگي و نوع کاني هاي تشکيل دهنده آن (مخلوط هاي امولسيون هاي قيري با دانه بندي ريز سطح مخصوص زيادتري نسبت به مصالح درشت دانه دارند و لذا زودتر مي شکند. نوع کاني هاي تشکيل دهنده سنگدانه ها نيز به دليل احتمال واکنش شيميايي بين امولسيون ساز در سطح سنگدانه ها بر سرعت شکست امولسيون قيري اثر مي گذارد. مصالحي که بيش از اندازه مواد ريزدانه دارند و يا داراي اندود خاکي باشند.

  خواص انواع عایق های حرارتی

  پشم شیشه چیست ؟


  پشم شیشه Glass wool یک ماده طبیعی محسوب شده که با تغییرات فیزیکی که بر روی مذاب شیشه اعمال می شود به شکل الیافی درآمده و به عنوان پشم شیشه مورد استفاده قرار می گیرد.

  در این محصول به هیچ وجه از آزبست استفاده نمی شود.

  پشم شیشه نوعی عایق حرارتی بوده که برای محصولاتی که به عایق حرارتی نیازمند هستند می تواند ثمر بخش باشد.استفاده از پشم شیشه در ساخت مواد می تواند خاصیت ضد خوردگی به آنها ببخشد به همین دلیل در ساخت ورق های فایبر گلاس از این محصول استفاده می نمایند.این خصوصیات موجب شده تا در ایران بیشترین مصرف پشم شیشه و الیاف شیشه در ساخت قطعات صنعتی و ورق سازی باشد.
  به هرحال پشم شیشه یکی از قدیمی ترین و پر مصرف ترین عایق های حرارتی می باشد که صرفه اقتصادی دارد و در قرن 21 هم مورد استفاده قرار می گیرد و بسیار کاربردی می باشد.

  Notepad On A Table

  عایق حرارتی پشم شیشه

  پشم شیشه یک عایق حرارتی انباشتی الیافی بوده وضریب هدایتی گرمایی کمی را دارا می باشد.پشم شیشه مقاومت زیادی در مقابل عبور گرما دارد و می توان به وسیله ی آن تا آنجا که ممکن است از انتقال حرارت محل گرم شده یا لوله های حامل آب گرم یا کانالها و...جلوگیری کرد تا از مصرف سوخت بیشتر جلوگیری شود.

  عایق حرارتی پشم شیشه اشتعال ناپذیر و از خاصیت بی بویی ونگرفتن نم برخوردار می باشد و امكان رشد قارچ و كپك در آن وجود ندارد .عایق حرارتی پشم شیشه به سه شکل رولی - پنلی یا تخته ای و عایق حرارتی پشم شیشه ای لوله ای تولید میشود.

  براوردها حاکی از آنست كه استفاده از 4 اینچ عایق حرارتی پشم شیشه معادل 3 متر سیمان در كاهش مصرف انرژی و جلوگیری از اتلاف حرارت داخل ساختمان و همچنین كاهش ورود سر و صدا به داخل ساختمان عمل می كند.

  براوردها حاکی از آنست كه استفاده از 4 اینچ عایق حرارتی پشم شیشه معادل 3 متر سیمان در كاهش مصرف انرژی و جلوگیری از اتلاف حرارت داخل ساختمان و همچنین كاهش ورود سر و صدا به داخل ساختمان عمل می كند. عایق کاری حرارتی با پشم شیشه می تواند تا 40 درصد در مصرف انرژی صرفه جویی ایجاد نماید و همچنین مانع ورود صداهای مزاحم به داخل ساختمان شود.با توجه به اینکه حرارت وگرما یکی از اشکال انرژی است با تقلیل و کند شدن جریان انتقال حرارت در سطوحی که از عایق حرارتی پشم شیشه استفاده شده مقدار کمتری انرژی برای گرم کردن فضای آن در زمستان و خنک کردن آن در تابستان مصرف خواهد شد هر چقدر میزان مقاومت حرارتی بیشتر باشد کیفیت عایق بهتر است .مقاومت حرارتی عایق پشم شیشه با ضخامت آن نسبت مستقیم و با ضریب انتقال حرارتی آن نسبت معکوس دارد .

  برای عایق کاری لوله ها عایقهائی كه به كار برده می شوند می بایستی علاوه بر ضریب هدایت كم دارای قابلیت مقاومت و تغییر شكل در برابر دمای بالا یا پائین باشند ، و همچنین در مقابل لرزش و ارتعاش مقاومت داشته و در طول زمان خاصیت عایق بودن خود را از دست ندهد.پشم شیشه عایق حرارت مناسبی برای لوله ها با این خصوصیات می باشد.

  لوله های داخل داکت بایستی توسط پشم شیشه با فوم آلومنیوم عایق شود.عایق کاری کانال های روکار و توکار توسط پشم شیشه با مفتول گالوانیزه عایق می شوند.

  در مجموع پشم شیشه مهمترین عایق حرارتی و به صرفه ترین محسوب شده و برای بهره وری بیشتر استفاده از آن یک ضرورت می باشد.

  مزایای پشم شیشه

  از مزیت های مهم پشم شیشه مقاومت حرارتی آن می باشد. به صورت کلی پشم های معدنی از لحاظ رفتار در مقابل آتش دارای بالاترین مشخصات استانداردهای آتش می باشد.استفاده از رزین فنولیک به عنوان اتصال دهنده پلیمری در تولید پشم شیشه کاربرد این عایق را تا 300 درجه سانتیگراد تقلیل داده است اما نوع بدون رزین آن تا 600 درجه سانتیگراد مقاومت حرارتی دارد.پشم شیشه جزو مواد نسوز یا غیر قابل سوختنی A1 مصالح و فرآورده های ساختمانی می باشد.

  پشم شیشه یک عایق ارزان و کارآمد محسوب می شود که جهت ایزولاسیون حرارتی و صوتی در صنایع مختلف نظیر ساختمان ها - نیروگاه ها - پتروشیمی و لوازم خانگی و مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از مزایای پشم شیشه طول عمر بسیار زیاد آن می باشد که به لحاظ مواد اولیه آن یعنی شیشه نسبت به عوامل محیطی و خارجی مقاوم است. پشم شیشه به هیچ وجه دچار هوازدگی نشده و الیاف آن پودر و شامل ریزش نمیشود.این به ان دلیل بوده که در فرآیند تولید پشم شیشه از مواد اولیه همچون نمک و سنگ استفاده نمی شود.

  از مزایای مهم دیگر پشم شیشه دارا بودن شبکه الیافی ظریف و بلند می باشد.که ظرافت آن به 5 میکرون می رسد این قابلیت موجب می شود امکان نگهداری هوا در بین الیاف شیشه در دانسیته های متفاوت قابل تولید باشد.این محدوده از دانسیته 10 کیلوگرم الی 110 کیلوگرم در متر مکعب را شامل می شود. این موجب گشته تا اپتیمم ضریب هدایت حرارتی پشم شیشه در دانسیته 50 کیلوگرم بر متر مکعب کمترین ضریب هدایت حرارتی را برای پشم شیشه به دست آورد،که این ضریب برای دیگر پشم های معدنی در دانسیته 80 کیلوگرم بر متر مکعب حاصل میشود.دیگر پشم های معدنی را نمی توان به صورت الیاف های بلند و ظریف تولید نمود به همین دلیل امکان استحصال در دانسیته های پایین غیر ممکن می باشد.

  الیاف پشم شیشه دارای خاصیت جذب صوت بوده و در مقایسه با عایق های الیافی راندمان خوبی دارد.رشد گیاهان -میکروب ها - قارچ و باکتری ها در پشم شیشه امکان پذیر نمی باشد.
  پشم شیشه در بارگزاری های سنگین و فشردگی تا حد مشخص به دلیل شکل خاص شبکه الیافی دچار تخریب فیزیکی نشده و قابلیت خود را حفظ می نماید.

  عايق حرارتي :

  پشم شيشه بعنوان يك عايق در مقابل جريان حرارت مقاوم است . حرارت و گرما يكي از اشكال انرژي است . با تقليل و كند شدن جريان انتقال حرارت در سطوحي كه از اين عايق استفاده شده ، مقدار كمتري انرژي براي گرم كردن فضاي آن در زمستان و خنك كردن آن در تابستان مصرف خواهد شد . هر چقدر ميزان مقاومت حرارتي ( R ) بيشتر باشد ، كيفيت عايق بهتر است . مقاومت حرارتي عايق پشم شيشه با ضخامت آن نسبت مستقيم و با ضريب انتقال حرارتي آن نسبت معكوس دارد .

  عايق صوت :

  پشم شیشه در مقابل انتشار اصوات بسیار مقاوم است بطوریکه به عنوان مثال پشم شیشه ای با ضخامت 100 میلیمتر قادر است تا شاخص کنترل انتقال صوت را (S.T.C (sound Transmission class Rating بین 4 تا 12 پله ارتقا دهد .

  استفاده از پشم شیشه در دیوارهای جانبی،سقف و کف اتاق ها دامنه نفوذ امواج مزاحم را کنترل کرده و تاثیر مطلوبی بر آرامش،استراحت،خواب و نهایتا کیفیت زندگی می گذارد .

  مقاومت در مقابل آتش :

  پشم شيشه آتش زا نيست و در مقابل شعله بسيار مقاوم بوده و از گسترش آتش سوزي جلوگيري مي نمايد . همچنين ميزان دود ناشي از آن بسيار محدود و كم است .

  مقاومت در مقابل رطوبت و جذب آب :

  جذب رطوبت در عايق پشم شيشه بسيار كم و قابل اغماض است . بعنوان مثال اگر رطوبت نسبي هواي محيط 95% باشد ، ميزان جذب رطوبت در فشار اتمسفر كمتر از 5/0 درصد حجم پشم شيشه خواهد بود . علاوه بر اين ، محصول پشم شيشه در مجاورت آب خاصيتي بر خلاف لوله هاي موئين از خود بروز مي دهد و آب را از خود دفع مي نمايد .

  مواد اولیه و پروسه تولید پشم شیشه

  مواد اولیه شیشه شامل سیلیس ، دولومیت ، فلدسپار ، کربنات سدیم و ... پس از ذوب شدن در فرآیند تولید تحت تأثیر نیروی گریز از مرکز ، شعله و هوای فشرده به الیاف بسیار ظریف با قطری در حدود 5 میکرون به پشم شیشه تبدیل می گردد.
  بمنظور جلوگیری از پراکندگی الیاف و امکان شکل دهی محصول در ضخامتهای مختلف، چسبی متشکل از رزینهای ترموست به الیاف پاشیده می شود.
  برای تثبیت اتصال بین الیاف تولیدی، رزین پاشیده شده به محصول خام ، طی فرآیند پخت در تونل حرارتی تبدیل به پلیمر گردیده و امکان تولید محصولاتی با ضخامتهایی بین 10 تا 250 میلیمتر را فراهم می آورد.
  در صورتیکه محصول خام در تونل پخت تحت تأثیر نیروی فشار قرار گیرد، وزن حجمی محصول نهائی افزایش خواهد یافت و مقاوت مکانیکی آن بالا می رود. این فرآیند تولیدات قطعه ای (تخته ای) را سبب می شود که با تولیدات رولی (لحافی) از نظر ایستائی و مقاومتهای مکانیکی تفاوت خواهد داشت.
  با افزایش میزان فشار بر روی محصول خام در حین عمل پلیمریزاسیون ، وزن حجمی آن بیشتر شده و بر سختی و مقاومت مکانیکی آن افزوده خواهد شد. بعنوان مثال تولیداتی با چگالی 100 یا 115 کیلوگرم بر متر مکعب (kg⁄m^3 ) کاملاً بصورت تخته ای سخت، درخواهند آمد.
  کلیه محصولات رولی و محصولات تخته ای شرکت مازند پارس ، با قابلیت روکش های کاغذی و بدون روکش ، با توجه به تقاضای مشتریان ، تولید و به بازار عرضه می گردد .

  کاربرد پشم شیشه در ساختمان

  عایق کاری ساختمان در نگهداری دمای ساختمان در فصل تابستان و زمستان نقش بسیار مهمی را ایفا می نماید.با عایق کاری مناسب می توان در مصرف انرژی تا 40 درصد صرفه جویی نمود و به حفظ محیط زیست و منابع طبیعی کمک نمود.
  عایق کاری ساختمان موجب می شود تا هزینه های انرژی کاهش یابد و در نتیجه آن صرفه اقتصادی را به همراه داشته باشد.
  مهمترین فاکتور در انتخاب یک عایق مناسب برای ساختمان میزان مقاومت حرارتی عایق مورد نظر می باشد.عایقی که حرارت کمتری را از خود عبور می دهد بسیار به صرفه تر می باشد.در نتیجه به جای اینکه ضخامت عایق ها باهم مورد مقایسه قرار بگیرد فنی تر آن است که مقاومت حرارتی آنها مورد بررسی قرار گرفته و عایق مورد نظر انتخاب گردد.

  عایق های حرارتی با مقاومت یکسان از نظر میزان صرفه جویی در انرژی باهم تفاوتی نداشته و تنها اختلاف آنها در قیمت و محل کاربرد آنها می باشد.
  ساختمانی که کف و سقف و همچنین دیوارهای آن عایق کاری شده باشد از نظر ایمنی در برابر آتش سوزی و تخریب بسیار مقاوم تر نسبت به ساختمان هایی است که عایق کاری نشده اند.
  پشم شیشه و پشم سنگ دو عایق حرارتی بسیار کارآمد برای عایق کاری ساختمان ها بوده و علاوه بر عایق نمودن ساختمان مزایای دیگری را برای ساختمان به ارمغان می آورد.

  کاربرد پشم شیشه در صنعت

  محصولات پشم شیشه در درجه حرارتهای بالا تغییرات ابعادی محسوسی ندارند، بعلاوه بعنوان یک عایق معدنی(غیر شیمیائی) تا درجه حرارت ∘c 500 نیز کاربرد دارند. ممکن است لایه نازکی از محتویات رزین در مجاورت حرارتهای بالای ∘c 250 از بین برود ؛ امّا این پدیده کوچکترین تأثیری در خواص گرمائی و مقاومتهای مکانیکی محصول ایجاد نمی نماید.

  سایر خواص پشم شیشه

  محصولات پشم شیشه علاوه بر اینکه دارای خواص عایق معدنی (غیر آتش زا) هستند ، بعلت ساختار ویژه خود قادراند انرژی صوتی را در خود مستهلک نموده و بعنوان عایق ضد صدا مورد استفاده قرار گیرد. پشم شیشه علاوه خواص آکوستیکی ، در مقابل شعله آتش نیز مقاوم است. بنابراین خاصیت ضد آتش بودن پشم شیشه ، از بابت معدنی بودن آن، این محصولات را در جایگاه ویژه ای نسبت به عایق های دیگر اعم از پشمهای طبیعی و عایقهای شیمیائی قرار می دهد.

  ایمنی و بهداشت

  آژانس بين المللي تحقيقات سرطان International Agency of Research on Cancer كه بخشي از سازمان جهاني بهداشت (Who) مي باشد مواد مختلف را به لحاظ نقشي كه ممكن است در بروز سرطان انساني داشته باشند بررسي و بر پايه تحقيقات فراوان اين آژانس، مواد موجود در دسترس بشر را به پنج گروه 1 و 2 و A3 و B3 و 4 تقسيم شده اند و چنانكه ملاحظه مي گردد پشم شيشه در اين گروه بندي به عنوان " عامل غير قابل طبقه بندي به عنوان سرطانزاي انساني " در گروه B3 (چهارم) و از اين حيث هم رديف با چاي و كافئين قرار داده شده است.
  نكتة قابل توجه ديگردرهمين گروه بندي آزبست (پنبة كوهي) در گروه اول و صريحاً سرطانزا شناخته شده است. مجدداً متذكر مي گردد كه الياف شيشه وپشم شيشه حاصل ذوب مواد اوليه شيشه دركوره و شكل دهي آن به صورت الياف شيشه است و اين دونوع الياف (شيشه و آزبست)هيچ ارتباطي به يكديگر ندارند.و از همين رو است كه استفاده از آزبست در اكثر كشورهاي دنيا ممنوع شده و اين در حالي است كه پشم هاي معدني (شيشه، سنگ و سرباره) در حال حاضر پر مصرف ترين عايقهاي دنيا مي باشند.

  از چه نوع عايقي بايد استفاده كرد؟

  ماده اوليه براي توليد پشم سنگ، مشهورترين سنگ آذرين يعني دياباز يا بازالت است. اين ماده بازمانده فعاليتهاي آتشفشاني است كه در ايران فراوان يافت ميشود. پشم سنگ از پشم شيشه متراكمتر بوده و داراي مقاومت گرمايي بيشتري است. پشم سنگ عایق صوتي خوبي نيز هست. توليد، عرضه و نصب اين عایق مانند پشم شيشه بوده و در برابر آتش بسيار مقاوم است.

  نوع عایق شرح بام مسطح بام شیبدار سقف پیلوت دیوار آجری لوله آب گرم دیگ آب گرم
  قطعه ای پشم شیشه اين ماده از ذوب شيشه و تبديل آن به الياف ريز توليد ميشود. اين الياف به صورت رول يا پانل در آمده و براي مصرف به بازار عرضه مي شوند. پشم شيشه در مقابل آتش مقاوم است.اين عايق انواع و كاربردهاي گوناگوني دارد و نصب آن مطابق دستورالعمل سازنده انجام ميشود. پشم شيشه به راحتي بريده شده و نصب ميگردد.
  پشم سنگ ماده اوليه براي توليد پشم سنگ، مشهورترين سنگ آذرين يعني دياباز يا بازالت است. اين ماده بازمانده فعاليتهاي آتشفشاني است كه در ايران فراوان يافت ميشود. پشم سنگ از پشم شيشه متراكمتر بوده و داراي مقاومت گرمايي بيشتري است. پشم سنگ عايق صوتي خوبي نيز هست. توليد، عرضه و نصب اين عايق مانند پشم شيشه بوده و در برابر آتش بسيار مقاوم است.
  پتویی پشم شیشه یا سنگ ويژگيهاي اين عايقها شبيه دو مورد بالاست. پشت اين عايقها معمولا با ورقه آلومينيومي پوشانده مي شود.
  پانل پلي استايرن قالبي صفحات صلبي هستند كه از دانه هاي ريز پلي استايرن تشكيل شده اند. اين صفحات هوا را درون خود حفظ ميكنند و اجازه عبور آب را نميدهند. اين عايقها مقاومت حرارتي بالايي دارند و جاي كمي ميگيرند و به سادگي بريده شده و نصب مي شوند. پلي استايرن قابليت اشتعال دارد بنابراين بايد بين ديواره ها يا عايقهاي غير قابل اشتعال مانند آجر، گچ و ورقه آلومينيومي نصب شوند. پلي استايرن قالبي نسبت به نوع حجيم شده از استحكام بالاتري برخوردار است.
  پلي استايرن حجيم شده به شكل نيمه صلب است و از دانه هاي ريز پلي استايرن تشكيل شده است. رطوبت به سادگي در آن نفوذ ميكند. اين عايق بسادگي مشتعل ميشود بنابراين حتما بايد از دو طرف با مواد مقاوم به آتش پوشانده شوند.در بعضي كشورها اين صفحات با پوشش زينتي شبيه كاغذ ديواري يا گچكاري نيز عرضه ميشوند.
  پلي استايرن حجيم شده با پوشش فلزي همان پلي استايرن حجيم شده است كه از دو طرف با ورقه هاي آلومينيومي پوشانده شده است. خواص اين عايق مانند پلي استايرن حجيم شده است با اين تفاوت كه مقاومت حرارتي آن به دليل وجود صفحات بازتاباننده آلومينيومي افزايش يافته و در برابر رطوبت مقاوتر شده است.
  انباشته فيبر سلولز با تبديل كاغذهاي باطله به كركهاي ريز توليد مي شود . به اين كركها ميتوان مواد ضد گسترش آتش افزود. استفاده از اين عايقها بعد از ساخته شدن ساختمان مشكل است بلكه بيشتر هنگام ساخت ساختمان بكار مي روند.
  سرباره سرباره جزو ضايعات صنعت ذوب آهن است. اين سرباره به شكل گرانول در مي آيد و در سقفهاي بتوني به كار ميرود.
  بازتابنده ورقه بازتابنده اين ورقه ها از جنس آلومينيوم هستند كه با لايه اي از فايبرگلاس تقويت شده اند و به شكل رول به بازار عرضه مي شوند. معمولا به كمك رنگ، درخشندگي يك طرف از اين ورقه ها را از بين ميبرند. اين ورقه ها به خودي خود مقاومت حرارتي ناچيزي دارند. براي بالا بردن اين مقاومت ميتوان بين آنها و ديواره پشتي فاصله اي به اندازه 20 ميليمتر ايجاد كرد يا اينكه آنها را به همراه عايقهاي ديگر مانند پشم شيشه به كار برد. بايد توجه داشت كه وجود سوراخ در اين ورقه ها كارآيي آنها را به شدت پايين مي آورد ، همچنين بايد سطح اين ورقه ها تميز نگه داشته شود. از ورقه هاي بازتابنده براي جلوگيري از نفوذ بخار نيز استفاده ميشود.
  ورقه های موج دار اين ورقه ها به شكل موجدار توليد ميشوند و ميتوان آنها را كشيد و به اندازه مناسب در آورد.
  ورقه هاي چند لايه براي توليد اين ورقه ها، چند لايه ورقه آلومينيومي پوشش دار را بر روي هم قرار ميدهند و آنها را طوري به هم ميچسبانند كه بينشان حفره هايي از هوا ايجاد شود. وجود سوراخ در اين ورقه ها كارآيي آنها را به شدت پايين مي آورد. براي عايق كردن ساختمان در فصل زمستان معمولا دو يا سه لايه از اين ورقه ها مورد نياز است. نفوذ گرد و خاك به اين عايق ميتواند مقاومت حرارتي آن را كاهش دهد.
  مصالح ساختماني بتن سبك شده از اين بتن ها براي توليد بلوكهاي سبك استفاده ميشود. حفره هاي هوايي كه درون بتن ايجاد ميكنند آنرا تبديل به يك ماده عايق حرارتي و صوتي ميكند و نيازي به استفاده از عايقهاي ديگر به طور جداگانه نيست. در ضمن اين بلوكها به آساني حمل ميشوند و قابل اشتعال نيز نيستند.
  پلي استايرن حجيم شده به همراه بتن در اين روش بلوكهاي تو خالي از جنس پلي استايرن حجيم شده با بتن پر ميشوند يا از بيرون بتن روي آنها پاشيده مي شود.
  پانل هاي پيش ساخته اين مصالح از مواد گوناگوني ساخته شده و به شكل موزاييك يا كاشي به بازار عرضه ميشوند. خصوصيات آنها بسته به نوع محصول بسيار متنوع است.

  پشم سنگ چيست؟

  پشم سنگ كه در زبان انگليسي Rock Wool ناميده مي‌شود، جزو خانواده عايق‌هاي حرارتي متشكل از الياف معدني است به همين دليل گاهي به آن Mineral Wool هم اطلاق مي‌شود.
  ماده اوليه اصلي براي توليد اين عايق، سنگ بازالت، از گروه سنگ‌هاي آذرين است كه بازمانده فعاليت‌هاي آتش‌فشاني است و در كشور ما به وفور وجود دارد.
  محصولات عايق پشم سنگ نقش مهمي (چشمگيري) در صرفه جويي انرژي به وسيله كاهش مصرف انرژي در خانه‌ها، ساختمان‌هاي اداري و تجاري و كارخانه‌هاي توليدي دارند. عايق كاري اصولي كمك مي‌كند كه در خانه‌ها و محل كارمان انرژي فوق العاده كمتري مصرف شود.
  صرفه جويي در مصرف انرژي به وسيله عايق كاري به محيط زيست نيز كمك مي‌كند. عايق پشم‌سنگ به وسيله كاهش انرژي مورد لزوم براي گرم يا سرد كردن خانه‌ها و ساختمان‌‌هاي تجاري از متصاعد شدن دي اكسيد كربن بيشتر از كارخانه‌هاي مواد برق براي گرمايش و سرمايش ساختمان‌ها جلوگيري مي‌كند.

  Notepad On A Table

  خواص کلی عایق پشم سنگ

  - مهمترین خاصیت پشم سنگ ، مقاومت قابل توجه آن در برابر آتش است. پشم سنگ مشتعل نمی‌شود ، لذا می توان آن را به عنوان حفاظ در برابر آتش سوزی بکار گرفت . در اکثر کشورها تخفیف‌های ویژه‌ای برای بیمه ساختمان‌هایی که با پشم سنگ عایق شده باشند در نظر می گیرند .
  - پشم سنگ محیط نامناسبی برای رشد آفت، قارچ،‌ باکتری و حشرات موذی است و به عنوان یک ماده غیرآلی در برابر این انگل‌ها مصونیت دارد.
  - در بین انواع عایق‌هایی که تا امروز در دنیا ساخته شده‌اند، پشم سنگ بی‌ضررترین آنهاست و با محیط‌ زیست کاملا سازگار است.
  - برخلاف عایق‌های دیگر در این گروه ، پشم سنگ به پوست آسیبی نرسانده و باعث سوزش آن نمی‌شود . همچنین با تمام مصالحی که در ساختمان و صنایع به کار می‌روند سازگار است و تماس آن با این مصالح مشکلی به وجود نمی‌آورد.

  امتیازات پشم سنگ

  - پشم سنگ بصورت ماده ای با ویژگی های مشخص و استاندارد در کشور قابل تولید است.
  - توسط سایر مواد شیمیایی و یا میکروارگانیسم ها تجزیه نمی شود.
  - هوادهی ریشه در آن بخوبی صورت می گیرد.
  - به دلیل حفظ رطوبت کافی، گیاهان کمتر تحت تاثیر کم آبی موقت قرار می گیرند.
  - پشم سنگ ماده ای سبک ، استریل و عاری از عوامل آلوده کننده است.

  عملکرد در برابر آتش

  مقاومت در برابر آتش یکی دیگر از ویژگی‌های مهم عایق پشم سنگ است. پشم سنگ به عنوان نوعی حفاظ در برابر آتش شناخته شده است به دلیل اینکه آتش گیر نیست و مشتعل نمی‌شود. سازه‌های فلزی هنگام بروز حریق در نتیجه جذب حرارت زیاد و داغ شدن، مقاومت مکانیکی خود را از دست داده این مسئله باعث فرو ریختن کل سازه می‌شود. از این رو برای عایق کاری سازه های فلزی از عایق پشم سنگ استفاده می گردد خصوصاً ستون‌ها و تیرهای ساختمان را با روش‌های مناسب با پشم سنگ عایق کاری می‌کنند و بدین ترتیب در صورت تداوم حریق حتی تا ده ساعت هیچ مشکلی برای سازه‌ به وجود نمی‌آید.

  ویژگیهای آکوستیکی

  عایق پشم سنگ با کاهش انتقال صدا و جذب صدا دارای ویژگیهای آکوستیکی نیز می. عایق پشم سنگ بازدهی بالایی در جذب و کاهش صدا دارد به این رو در فرودگاه‌ها،‌ استودیوهای صدابرداری، زیر ریل‌ها و در ایستگاه‌های متروی داخل شهری به منظور جلوگیری از انتقال ارتعاشات و صدا از عایق پشم سنگ استفاده می‌گردد. آزمایش‌ها نشان می‌دهد که با طراحی و نصب عایق‌ها می‌توان به کاهش صدا تا تراز مورد نظر رسید همچنین قرار دادن فاصله هوای مناسب در پشت عایق صدا، ضریب جذب عایق بندی آن را به نحو محسوسی افزایش می‌دهد.

  دفع رطوبت

  رسانایی حرارتی الیاف معدنی پشم سنگ به طور چشم گیری به میزان جذب آب بستگی دارد . در صورت وجود رطوبت به دلیل ویژگی رسانایی آب میزان رسانایی حرارتی افزایش می یابد عایق مرطوب منجر به خوردگی می شود .به منظور جلوگیری از نفوذ آب به درون الیاف از روش هایدروفوبیک استفاده می شود روغن هایدروفوبیک الیاف را در بر گرفته و مانع از نفوذآب به درون عایق و تجهیزات می گرددبه منظور جلوگیری از جذب رطوبت محیطی توسط عایق از پوشش های مخصوصی مورد استفاده قرار می گیرند.

  ویژگی های آکوستیکی

  عایق پشم سنگ از دو طریق به کاهش صدا کمک می کند. با کاهش انتقال صدا در میان اجزاء متشکله سازه و یا جذب صدا در سطح.
  - افت انتقال صدا عبارت است از کاهش انرژی صوتی هنگام عبور از دیوار، کف، بام و غیره که در مجموع از خصوصیات محیط مادی است. صدا ممکن است در اثر ارتعاش هوا و یا در اثر ضربه مکانیکی ایجاد شود که هر کدام در جای خود باید مورد بررسی قرار گیرد.
  - جذب صدا عبارت است از کاهش انرژی صوتی هنگامی که صدا از سطح منعکس می گردد. ضریب جذب صدا با عددی بین صفر و یک بیان می شود. اگر سطحی هیچ صدایی را جذب نکند، ضریب جذب صفر است. اگر ۱۰۰% صدا جذب شود ضریب برابر با یک می شود.
  عایق پشم سنگ بازدهی بالایی در جذب و کاهش صدا دارد به همین دلیل در فرودگاه ها، استودیوهای صدابرداری، زیر ریل ها و در ایستگاه های متروی داخل شهری به منظور جلوگیری از انتقال ارتعاشات و صدا از عایق پشم سنگ استفاده می کنند. آزمایشها نشان می دهند که با طراحی و نصب عایق ها می توان به کاهش صدا تا تراز مورد نظر رسید. مقدار تضعیف انرژی صوتی در هنگام عبور از مواد بستگی به ضخامت بالا می رود. گذاشتن فاصله هوایی مناسب در پشت عایق صدا، ضریب تضعیف آن را به نحو محسوسی افزایش می دهد.

  ماکزیکمم دمای کاربرد

  دمایی که عایق در آن به کار می رود با دمای مشخص شده در ویژگی های فنی عایق مطابقت داشته است که به آن ماکزیمم دمای کارکرد می نامند .ماکزیمم دمای کارکرد الیاف پشم سنگدر حدود 850درجه سانتی گراد می باشد .

  ملاحظات بیولوژیکی

  از لحاظ بیولوژیکی پشم سنگ محیط مناسبی برای رشد آفت ،قارچ ،باکتری و حشرات موذی نیست و به عنوان یک ماده غیرآلی در برابر این انگل ها مصونیت دارد.

  استحکام در برابر فشردگی

  یکی از ویژگی های عایق پشم سنگ سپاهان استقامت در برابر هرگونه فشار احتمالی می باشد . مقاومت فشاری و نیروی کششی موازی سطوح و بار متمرکز در آزمایشگاه توسط تجهیزات استاندارد داخلی شرکت اندازه گیری می شود و محصول همواره به لحاظ کیفی مورد ارزیابی قرارمی گیرد.

  سازگاری با محیط زیست

  بین انواع عایق هایی که تا به حال در دنیا ساخته شده اند پشم سنگ بی ضررترین آنهاست و با محیط زیست کاملاً سازگار است. با تمام مصالحی که در ساختمان و صنایع به کار می روند سازگار است و تماس آن با این مصالح مشکلی به وجود نمی آورد همچنین باعث از بین رفتن ترکیبات نرم کننده بکار رفته در روکش کابل های برق و لوله های PVC نمی شود.

  بهداشت و ایمنی

  برخلاف عایق های دیگر در این گروه، پشم سنگ آسیبی به پوست نمی رساند و باعث سوزش آن نمی شود همچنین در هنگام وقوع حریق دود و ترکیبات مسموم کننده از آن متصاعد نمی شود.
  ذرات الیاف پشم سنگ از طرف سازمان بهداشت جهانی برای سلامتی انسان بی ضرر تشخیص داده شده اند و حتی مطابق استانداردهای اروپا استنشاق هوائی که حاوی حداکثر ۵ میلی گرم بر متر مکعب ذرات پشم سنگ باشد به مدت ۸ ساعت در روز مجاز است.

  آنالیز شیمیایی

  الیاف پشم سنگ غیر آلی هستند. به منظور تأمین اکسید کلسیم مورد نیاز در آنالیز الیاف، اکسید کلسیم به صورت سنگ آهک به کوره شارژ می شود. آنالیز کلی الیاف پشم سنگ به شرح زیر است.

  دوام

  بر خلاف بعضی از فوم های پلیمری که دوام چندانی ندارند و به مرور زمان شکل و کیفیت خود را از دست می دهند، پشم سنگ کهنه یا خراب نمی شود و ویژگی های خود را به عنوان عایق مؤثر حرارتی سالها و بلکه به مدت طول عمر ساختمان حفظ می کند.

  چرا پشم سرباره ؟

  پشم سرباره از ذوب و الیاف سازی سرباره کوره بلند ذوب آهن حاصل می شود , عمده تحولات انجام شده در این فرآیند فیزیکی بوده و ترکیب شیمیایی سرباره به عنوان ماده اولیه تا مرحله ذوب و تبدیل به محصول , به جز موارد جزئی تغییر نخواهد کرد .
  سرباره کوره بلند , به عنوان ماده اولیه تولید پشم سرباره در مقایسه با سنگ بازآلت (به عنوان ماده اولیه تولید پشم سنگ) و یا ماسه سیلیسی (به عنوان ماده اولیه تولید پشم شیشه ) , متاثر از فرآیند های شیمیایی درون کوره بلند از خلوص بسیار بالاتر و نیز خواص مطلوب تر و یکنواخت تری برخوردار است , و این مهم در نهایت باعث برتری خواص شیمیایی , فیزیکی , مکانیکی و حرارتی پشم سرباره در مقایسه با محصولات مشابه می گردد.
  در عین حال , استفاده از سرباره کوره بلند , که در واقع ضایعات تولید آهن محسوب می شود و تبدیل آن به پشم سرباره , از یک سو باعث افزایش بهره وری ناشی از بازیافت ارزشمند ضایعات تولید آهن و از طرف دیگر باعث کاهش هزینه عایق کاری می گردد . پشم سرباره بدلیل محتوی بسیار پایین تر سیلیس (SiO2) از استاندارد های زیست محیطی بسیار بالاتری برخوردار بوده و بر خلاف محصولات مشابه نظیر پشم شیشه , موجب بروز حساسیت های پوستی و ریوی نمی گردد .

  Notepad On A Table

  موارد مصرف پشم سرباره :

  بطور کلی مصرف عایق های معدنی و بخصوص پشم سرباره , عایقکاری حرارتی و صوتی در صنایع زیر می باشد:

 • تاسیسات و ساختمان های مسکونی
 • تاسیسات و تجهیزات صنایع آهن و فولاد و معادن
 • تاسیسات و تجهیزات نفت و گاز و پتروشیمی
 • تجهیزات حمل و نقل و خودرو
 • تاسیسات و تجهیزات تولید برق
 • سایر صنایع نظیر تجهیزات پزشکی , آزمایشگاهی , لوازم خانگی و غیره .
 • خواص فیزیکی

  جدول زیر مهم ترین خواص فیزیکی پشم سرباره را نشان می دهد :

  خواص فیزیکی ویژگی های پشم سرباره
  دانسیته توده 30-250 kg/m 3
  نقطه ذوب ۱۳۰۰ ۰c
  حداکثر دمای کاری ۷۵۰ ۰c
  قطر الیاف 4-6 μm
  استحکام از قابل انعطاف تا سخت و مستحکم
  هدایت الکتریکی غیر هادی (عایق)
  قابلیت اشتعال شعله ور نمی شود

  استحکام مکانیکی

  این ماده تا حداکثر دمای حدود ۷۰۰-۷۵۰ درجه سانتی گراد تغییر طول ناچیزی داشته و از استحکام مکانیکی بسیار خوبی برخوردار است .


  مصالح k ضریب هدایت حرارتی پشم سرباره با دما و دانسیته (w/m.k)
  پلی یورتان 0.02
  پشم سرباره 0.035
  پشم سنگ 0.035
  پلی استایرن 0.04
  پشم شیشه 0.045
  چوب 0.13
  بتن گازی 0.22
  گچ 0.50
  آجر 0.65
  بتن 2.00

  ویژگی های آکوستیکی

  یکی دیگر از خواص مهم پشم سرباره عایق بودن نسبت به انتقال اصوات می باشد . عایق پشم سرباره از دو طریق , کاهش شدت انتقال و جذب صدا در سطح به کاهش انتقال صدا می کند .
  ساختار الیاف گونه پشم سرباره در هنگام انتقال انرژی صوتی از محیط , قسمت اعظم انرژی صوتی را در خود جذب نموده و با عث کاهش شدت انتقال صدا می گردد .
  پشم سرباره در دامنه وسیعی از فرکانس صوتی دارای ضریب جذب صوتی بسیار مناسب ۰٫۸ تا ۰٫۹۵ می باشد . لیکن با طراحی و کاربرد صحیح این محصول از نظر ضخامت و فرم لایه عایق می توان به نتایج بسیار مطلوب در کنترل و کاهش انتقال و انعکاس صدا دست یافت .

  ترکیب شیمیایی

  پشم سرباره به دلیل محتوای سیلیس (SiO2) کمتر از پشم سنگ و بسیار کمتر از پشم شیشه , خطر ایجاد بیماری ریوی (سیلیکوز) را به همراه نداشته باشد. سرطان زا نبوده و نیز هنگام تماس با پوست بدن , هیچ گونه حساسیت و خارشی ایجاد نمی کند.

  خورندگی

  مقدار کلر همراه با پشم سرباره معادل ۳٫۱ ppm می باشد که در مقایسه با حد مجاز کلر که مطابق استاندارد ۵ppm است بسیار کمتر می باشد . لیکن محتوی کلر پایین در کنار PH حدود ۸٫۷۵ باعث شده تا این محصول در سایر مصالح ساختمانی نظیر فولاد هیچگونه خورندگی ایجاد ننماید.

  تاریخچه تفاوت پشم سنگ با پشم سرباره

  سنگ و سرباره (خاکستر) , که بعضی مواقع به پشم های معدنی ,که بطور طبیعی در زمان فوران های آتشفشانی زمانیکه باد های قوی در بین جریان گدازه های مذاب دمیده شده به الیاف ابریشمی ناب که شبیه پشم هستند قرن ها تولید شده اند. و از این پدیده الهام بخش یکی از نوآورانه ترین و همه کاره ترین عایق ها ی موجود در بازار ایجاد شدند .

  تفاوت پشم سنگ با پشم سرباره

  ترکیب پشم سنگ و پشم سرباره (خاکستر) و فرایند تولید

  عایق ها ی پشم سنگ و پشم سرباره هر دو بطور پایه از مواد خام شبیه به هم در نسبت های مختلف و روش یکسان تولید می شوند .
  تولید کنندگان از یک فرایند ماشینی برای چرخش ترکیب مذاب سنگ و سرباره به الیاف مقاوم در برابر درجه حرارت بالا استفاده می کنند .
  تفاوت اصلی در میزان مواد خام اولیه در تولید هر محصول است .
  عایق پشم سنگ بطور عمده متشکل از الیاف است که ترکیبی از سنگ های آلمینیوم سیلیکات (معمولاً باز آلت) , سرباره کوره بلند , سنگ آهک یا دولومیت تولید شده است .
  سرباره محصولات جانبی کارخانه تولید فولاد است که حکم زباله صنعتی را دارد . مخلوط کننده (رزین) ممکن است مورد استفاده قرار گیرد بر حسب محصول.بطور معمول عایق پشم سنگ معمولاً حداقل از ۷۰ تا ۷۵ درصد سنگ طبیعی تشکیل شده . حجم باقیمانده مواد سرباره کوره ذوب آهن است . عایق پشم سرباره بطور عمده از ذوب جزء اولیه الیاف , سرباره کوره بلند , با ترکیبی از مقداری سنگ طبیعی است با رزین یا بدون آن . بر پایه محصول . معمولاً عایق پشم سرباره از حدود ۷۰ درصد سرباره کوره بلند تشکیل شده و حجم باقیمانده از مواد اولیه سنگ طبیعی است .

  مزایای پشم سنگ و پشم سرباره

  پشم سنگ و سرباره طیف کسترده ایی از مزایا را برای طراح ها و سازندگانی که علاقمند به استفاده از مواد سازگار با محیط زیست و دارای عملکرد اثبات شده هستند به ارمغان می آورد .

 • عملکرد حرارتی
 • ضد حریق
 • جذب صوت
 • قالب ها، قارچ ها ، و باکتری های مقاوم